Frakció blog

A szombathelyi Éljen Szombathely! Egyesület- MSZP- DK- Együtt frakció hivatalos blogja.

dr. Czeglédy Csaba blogja

http://czegledy.blogin.hu/

Facebook like!

2010.12.03. 12:13 szombathelyifrakcio

Intejú Dr. Czeglédy Csabával - Hajrá Hali

"Leisztinger okosabb, mint Marton, Deéry és Czeglédy együtt" -interjú Dr. Czeglédy Csabával

Pár hete interjút közöltünk Deéry Attilával, a Haladás ügyvezető igazgatójával. aki többek között örömét fejezte ki Leisztinger Tamás esetleges érkezésével kapcsolatban és beszélt Dr. Czeglédy Csaba egykori sportért felelős alpolgármesterrel kapcsolatos ellenérzéseiről. Következő interjúnkban Dr. Czeglédy Csabával beszélgetünk, aki  elmondja, miért nem tud felhőtlenül örülni Leisztinger érkezésének, és persze beszél Deéry Attilával kapcsolatos ellenérzéseiről.

Az interjú három hete készült, de Dr. Czeglédy Csaba kérésére csak most, az őszi fordulók végeztével jelentetjük meg.

 

A vidéki srác esete az ország egyik leggazdagabb emberével

- Nemrég megjelent a westindexen egy interjú, ahol Deéry Attila, a Haladás ügyvezetője nyilatkozott lapunknak. Az interjút követően Ön reagált, ám nem sok tényszerű dolog hangzott el, inkább csak Deéry műtermi képeit figurázta ki.

- Csak azt mondtam, ha valaki egy önkormányzati társaság vezetőjeként ilyen képeket jelentet meg magáról, az bizonyára hiú ember, és egy hiú ember általában önmagához sem őszinte. Úgy gondolom, hogy aki saját magához sem az, attól nem várható el, hogy az őt körülvevő közösséghez őszinte legyen. Arról nem is beszélve, hogy Ön akkor csak pár mondatos reakciót kért…

- A képei miatt nem tartja Deéryt őszinte embernek?


- Nem, én egyéb dolgok miatt sem tartom őszintének. Ha már megemlítette, hogy egyszer szerinte én nem tartottam be, amit ígértem, elmondhatta volna, mi volt a konkrét ügy. Azért kerestem meg őt 2 és fél éve, mert elhíresztelte magáról, hogy ő az új Vígh Gábor, és ha valaki egyeztetni akar a Fidesszel gazdasági és egyéb kiemelt ügyekben, akkor azt rajta keresztül lehet megtenni. Én tettem egy próbát: felkerestem, és megkértem, ne lehetetlenítsék el Gyimesi József és Németh László kéményseprő vállalkozását, ugyanis tudtommal a helyi Fidesz erős emberei azzal fenyegették Gyimesit és Némethet, hogy nem nyerik el a megyei pályázatot, ha Gyimesi nem mond le a városi képviselőségről. Deéry megígérte, hogy segít, mert ez szerinte sem korrekt, de cserébe azt kéri, hogy ne akadályozzuk tovább a saját üzleteként bemutatott Magellán-projektet. Én megígértem neki, hogy ha Gyimesiéket békén hagyják a barátai, nem támadom tovább az egyébként arcpirító módon menedzselt Magellán-projektet. Tudjuk, mi történt aztán: Gyimesi ügyesen megvédte magát. Nekem nem tűnt úgy, hogy Deéry akár csak egy ujját is mozdította volna… Jobb is volt, hogy így történt.

Visszatérve a Deéry-interjúra: a volt labdarúgó nem egy önkormányzati többségi tulajdonban lévő cég ügyvezetőjeként nyilatkozott, hanem politikusként. Sem Dobány Lajos, sem Gráczer György nem engedett meg magának korábban ilyet. Az sem volt szokás, hogy az önkormányzati cégeink ügyvezetői azzal büszkélkedtek, hogy az ország miniszterelnökével beszélgettek egy percet...

- Igazából miért gond, hogy beszélgettek? És ha már itt tartunk, feltenném Deéry Attila kérdését, miszerint rosszabb tulajdonos lenne -e az egyik leggazdagabb magyar nagyvállalkozó, mint Ön, akit Deéry szerint jogerősen felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek?

- Én vidéki srácként nagyon büszke vagyok arra, hogy az ország egyik leggazdagabb embere, Leisztinger Tamás és köztem párhuzamot vonnak. Azért volt hamis, amit Deéry Leisztinger Tamásról mondott, mert Leisztinger jórészt a baloldalhoz köthető kapcsolatainak köszönhetően növelte óriásira vagyonát, és emiatt feketelistán van, vagy volt a Fidesznél. Én hiszek annak a városi legendának, amely szerint Leisztinger kezébe adtak egy listát, hogy mit kell ahhoz tennie, hogy ne érdeklődjön vállalkozásai iránt túlságosan a nyomozóhatóság. Állítólag kiadták neki, hogy a Diósgyőrt és a Haladást kell támogatnia, és a szállodaláncának nagyobb részét kell értékesítenie. Nem hiszem el, hogy úgy kelt fel egy szép kedd reggel, hogy mindenáron pénzt akart adni a szombathelyi labdarúgó-klubnak.

 - De az ország egyik leggazdagabb emberének esetében probléma ez egyáltalán?

- Természetesen, ha Leisztinger önszántából, vagy akár nyomás hatására ad a Haladásnak száz-kétszáz millió forintot, az jó. Meg kell bárkinek köszönni, ha pénzt ad. Bár a Haladás esetében a nagyjából 400-500 milliós költségvetés elég lenne a mindenkori első nyolc helyre. Már ha nem hozunk rossz döntéseket.

Hibákról, nem kötelező feladatokról és a magánszféráról

- Hogy érzi, az elmúlt időszakban voltak rossz döntések? Hiszen a 15. helyen vagyunk...

- Hiba volt például Csertői Aurélt visszahozni, de ugye tudjuk, hogy ennek az volt a közvetlen előzménye, hogy az MLSZ szemet vetett a mi vezetőedzőnkre. Az is fontos, hogy a játékosvásárlásokkal ne lőjünk mellé. Ha minden évben plusz 100-200 millió forint a rendelkezésünkre állna, akkor a negyediktől a nyolcadik helyet meg lehetne célozni. De ez nem tud úgy működni, hogy csupán egy-két évben van plusz pár százmillió forint. Másrészről ahhoz, hogy a Haladás megcélozza a dobogót, legalább az 1 milliárdot megközelítő, de minimum 800 millió forintnyi összegre lenne szükség -az igazolások egyszeri költségét nem is számítva.

Az elmúlt három hónapban megingott a Haladás helyzete, ezt kellene most először stabilizálni. Ezután akár mi magunk is, itt helyben hozzá tudnánk tenni a plusz százmillió forintot a költségvetéséhez. A nagy lépést két-háromszáz millió forint jelentené, ekkor tudnánk felvenni a versenyt egy Debrecennel, Videotonnal.

Az igazi kiugráshoz viszont milliárdok kellenének, de akkor az a Haladás, már nem ez a Haladás lenne. Én azt mondom, inkább legyünk egy stabil, helyi játékosokra építő csapat, amely egy-két fontos posztra igazol klasszisokat. Így is lehetnek olyan évek, amikor úgy fog kijönni a lépés, mint a bronzévben. Ez nagyobb siker lenne a szombathelyieknek, mintha lenne egy olyan Haladás, amely meccsén csak azért cserélnek be a 88. percben egy helyi nevelésű fiatalt, hogy legyen magyar is a pályára lépőink között…


- Deéry Attila szavaiból viszont egyértelműen kitűnik, hogy a jelenlegi gazdasági helyzet miatt célszerű lenne, ha a magánszféra átvenné a sport finanszírozását.

- A Haladást nem szabad magára hagyni. A Haladás privilegizált helyzetben van azzal, hogy ott van mögötte az önkormányzat. A város a városi cégekkel együtt évi 120 millió forintot ad a csapatnak – a 30 milliárd forintnyi költségvetéséből. Mindig is mondtam a frakciótársaimnak, hogy nem fogadom el azt az álláspontot, miszerint a Falcora és a Haladásra nincs az önkormányzatnak 100-100 millió forintja. Lakótelepen nőttem fel, és a mai napig kapcsolatban vagyok az ott élő emberekkel, így tudom, hogy nekik gyakorlatilag ez az egyetlen szórakozási lehetőségük. Ha nyer a Haladás, akkor boldogak, ha kikap a Falco, akkor boldogtalanok. Ha nyer mindkettő, akkor egy hétig fieszta van. Ettől egy nyolcvanezres város vezetése nem tekinthet el.

- De a nem kötelező feladatokra egyre kevesebb pénz jut...Valahol mégiscsak meg kell húzni a nadrágszíjat.

- Nem bántva a szimfonikus zenekart, nem bántva az MMIK-t, vagy épp a szombathelyi tömegközlekedést, azt mondom: ezek sem kötelező feladatok, mégis költjük rájuk a száz millió forintokat. Nekem ne mondja senki, hogy harminc milliárdból ne jutna a két sportklubra önkormányzati pénz. Egy biztos, hogy a város 120 milliója, az olcsón használható önkormányzati lakások, a játékosok segítése az egyetemen, az, hogy sok gyerek azért akar focista lenni a Haladásban, mert van előttük a példa, hogy igen, magára húzhatja egy helyi tehetséges fiatal is a Hali mezét - tehát mindazok a városi segítségnyújtások, melyek pénzben nem mérhetőek, fontos hátteret jelentenek a Haladásnak. Amikor beszélek más klubcsapatok vezetőivel, irigykedve mondják, hogy azért nagyon jó a helyzet nálunk, mert a város ott áll a futballcsapata mögött.

Lehetne csökkenteni az önkormányzat támogatás százalékos mértékét, ha a Haladás költségvetése 600 millió forintra növekedne, hiszen akkor a költségvetésünk értelemszerűen nem tudná követni az üzletrész mértékéből fakadó többletigényt. Lehet csökkenteni az önkormányzati tulajdonrészt is, de rögzíteni kell azokat a jogokat, amelyekkel megvédjük a nevet, a címert, a színt, a pálya helyét!

"Leisztinger okosabb, mint Marton, Deéry és Czeglédy együtt"

 
- Ezeket az interjúban garantálta Deéry Attila is, miközben kiderült, hogy két csoporttal is tárgyalnak. Mint ahogy korábban is tárgyaltak elmondása szerint egy spanyol befektetési csoporttal, aki végül azért nem jött, mert Ön megakadályozta ezt …

- Deéry, ha ilyet állít, nem mond igazat. Hozzáállását jól mutatja, hogy egy alkalommal polgármester úr azzal hívott fel, hogy tényleg rossz-e a Haladás kezdőcsapata (mindezt a bronzév tavaszán), mert Deéry vezetésével küldöttség érkezett hozzá, és erről beszéltek. Mondtam polgármester úrnak, hogy utoljára a megyei tanács szólt bele a Haladás kezdőjébe, inkább ne pörgessük vissza az idő kerekét...

A konkrét esetre visszatérve: Deéry valóban jelezte, hogy van egy csoport, aki támogatná a Haladást. Egy egyeztetésen - ahol ott volt Deéry Attila, Dobány Lajos, polgármester úr és jómagam -, abba az irányba próbáltam terelni az egyeztetést, hogy vásároljanak üzletrészt, hiszen ha a Haladás kap egy egyszeri 100 vagy 200 millió forintot, akkor azt lehet, hogy el fogjuk költeni felesleges dolgokra. Inkább kapjon 50-100 millió forintot évente úgy, hogy valaki üzletrészt vesz, hiszen ez a garancia arra, hogy folyamatosan pénz érkezik. Tehát ezért mondtam Deérynek, hogy ha ő, vagy bárki részt szeretne venni a Haladás működtetésében, akkor vegyen üzletrészt, és mutassa meg, hogy valóban tud pénz tenni a csapatba. Ekkor Deéry azt mondta, hogy ő még nem is tulajdonos, de már intézett támogatást a csapatnak. Én akkor csodálkozva Dobány Lajosra néztem, aki szintén nem értette a helyzetet. Deéry végül büszkén elmondta, hogy ő intézte el, hogy a Vasi Víz Zrt. 10 millió forintot adjon a Halinak 2009 elején. Gyakorlatilag ekkor fulladt komolytalanságba a tárgyalás, hiszen azt senki sem gondolhatja komolyan, hogy a városi többségi tulajdonú cég Deérynek köszönhetően támogatja a Halit. Végül abban maradtunk, hogy Deéry leírja szándékait április (2009) végéig, ami azóta sem történt meg.


- Visszatérve Leisztinger Tamásra, gond -e egyáltalán, hogy ő tulajdonképpen kicsoda, ha pénzt hoz a Haladásnak?

- Leisztinger Tamás mindenből pénzt tud csinálni, nem véletlenül az ország egyik leggazdagabb embere. Én nem hiszem, hogy Teréz anyaként érkezne Szombathelyre. Valószínűleg Leisztinger okosabb, mint Deéry Attila, Marton Zsolt és Czeglédy Csaba együttvéve. Ezért ne gondoljuk, hogy nem fog túljárni az eszünkön. Mire észrevesszük, hogy milyen irányba terelte a játszmát, arra már rég kiszolgáltatott helyzetbe kerültünk. Nem győzünk hivatkozni több történetére… Aki kíváncsi rá, keressen rá a google-ban, vagy látogassa meg a Fidesz által létrehozott www.korrupedia.hu honlapot…

Ha ő a Haladásnak pénzt hoz, kényszerből teszi. Nem hiszem, hogy nekünk olyan ember támogatására van feltétlen szükségünk, aki kényszerből jön ide. Ám ha tényleg adni akar, akkor ezt tényleg meg kell neki köszönni, én is ezt fogom tenni.

Az aggályom ettől függetlenül elég komoly. A Fidesz megakadályozta a MÁV-ingatlanok megvásárlását az elmúlt egy évben, és nem hallottam, hogy pörögnének a tárgyalások a MÁV-val. Ezért továbbra is élek a gyanúval, hogy valami titkos oka mégis csak volt a késleltetésnek. A MÁV-ingatlanokra eddig is több üzleti csoport tartott igényt, engem is megkeresett két „befektetői” kör. A korrupció kísérletéig nem tudtak eljutni, mert nem vártam meg, hogy elmondják, mivel is „hálálnák meg” „rugalmasságomat”. Az elképzelésük egyébként az volt, hogy a MÁV, az önkormányzat és egy magáncég alakítson egy közös projektcéget, és ez a vállalkozás vegye meg az ingatlanokat. Szép példája lett volna annak, hogyan lesz a köztulajdonból magántulajdon…

- Szombathelyi érdekcsoportokról beszélünk?

- Az egyik érdekcsoport mögött szombathelyiek álltak, akik nagyon jó információkkal szoktak rendelkezni a szombathelyi ingatlanpiacon, a másik nagyobb csoport mögött pedig budapestiek. A Fidesznek korábban az volt a szándéka, hogy a MÁV-ingatlanokat ne a város, hanem a Szombathelyi Haladás Kft. vásárolja meg. Én ezt azért elleneztem, mivel a Szombathelyi Haladás Kft-ben magántőke is van, ezért részben a magánszférába toltuk volna be az ingatlanokat. A legnagyobb félelmem az, hogy miután valaki üzletrészt vesz a Haladásban, egyszer csak azt tapasztaljuk, hogy a MÁV csak úgy fogja eladni az ingatlanokat, hogyha a Szombathelyi Haladás Kft veszi meg. Meglesz majd az ideológiai körítés, és elkápráztatják majd az embereket az új stadion látványtervével.

Egyet nem szabad elfelejtenünk, hogy ebben a pillanatban ugyanaz lesz a helyzet, mint a Kopaszi-gát kapcsán, hiszen ott is a magántőkével rendelkező cég a beruházások miatt tőkét emelt, majd az önkormányzat kisebbségi tulajdonba került. A magáncég pedig eladta a többségi tulajdonrészét egy külföldi cégnek. A 11. kerületben egyébként pont a helyi Fidesz tiltakozott a befektető és a módszere ellen... Nem nehéz kitalálni, kiről van szó… Nagyon nem szeretném, ha mindez nálunk is bekövetkezne!

"Deéry szerintem akár egy egyszerű postás is lehet"

- Mennyire szerencsés úgy véleményt nyilvánítani, hogy tulajdonképpen még azt sem tudjuk, mit akar Leisztinger? Mi van akkor, ha azt mondja, hogy ha a szombathelyiek így állnak hozzám, akkor inkább nem jövök?

- Nem hiszem, hogy sajnálnunk kellene…

- És a spanyol befektetetők? Elméletileg velük is tárgyalnak...

- Lehet, hogy velük is tárgyalnak, csak miért adna egy komoly spanyol befektető pénzt a térképen alig megtalálható kicsi Magyarország még kisebb Szombathelyének, amikor Spanyolországban rengeteg jó klubcsapat van, akik támogatása vélhetően nagyobb presztízzsel járna?!

Deéry Attila egész életében külföldi ingatlanfejlesztéssel és építőipari munkákkal foglalkozó cégeknek volt a megbízottja, alkalmazottja. Ő maga sokszor büszkélkedett azzal, hogy milyen nagy emberekkel volt Magyarországon „kapcsolatban” gazdasági vezetőként. Deéry nem egy komoly üzletember, hiszen az nem nevezhető komoly üzletembernek, aki a városi legenda szerint (amelyet maga is erősített) különböző érdekek érvényesítésért főnökei útmutatása alapján „lobbizott” döntéshozóknál és háttérfiguráknál - mondhatnám azt is akár, hogy egy egyszerű postás volt. El tudom képzelni, hogy a spanyol cégek is kijáró embernek alkalmazzák. Ez a legnagyobb bajom Deéryvel, hogy többnek akarja magát mutatni, mint amilyen valójában, és ezzel sokakat megtéveszt itt Szombathelyen.


- Deérynek is elég karakteres véleménye van Önről. Legutóbb úgy fogalmazott, hogy alpolgármesterként beleszólt a tárgyalásokba, bejárt a Haladás öltözőjébe...

Természetesen nagyon boldog voltam, hogy én, aki általános iskolásként elkezdtem meccsekre járni, és mindig kerestem, hogyan tudnék segíteni a Haladásnak, egyszer csak valóban olyan helyzetbe kerültem, hogy dolgozni tudtam a csapatért. Itt van egy nagyon fontos pont, hogy én az alpolgármesteri feladataimon túl csak a klub vezetése, a kis tulajdonosok által rám bízott feladatokat láttam el. Semmit nem tettem előzetes egyeztetés, és döntés nélkül.

Ilyen volt például legutóbb Halmosi Peti hazahozása fél évre, ahol azt kérték tőlem, hogy vegyem fel vele a kapcsolatot, és próbáljam megoldani, hogy hazajöjjön. Most sem véletlenül mennek az alpolgármesterek a fontos megbeszélésekre, hiszen a tárgyalópartnernek kell, hogy minél nagyobb bizonyosságot kapjon a másik fél szándékainak komolyságáról.

Alpolgármesterségem alatt nem sokat beszéltem arról sem, hogy egy csomó dologgal próbáltam segíteni, hogy a játékosok a Haladáshoz szerződjenek, vagy szerződést hosszabbítsanak. Amikor a 11 pont levonása miatt nem jutottunk fel az első osztályban, lejárt két nagyon fontos játékosunk, Nagy Gábor és Andorka Péter szerződése. Ők simán elmehettek volna Szombathelyről, és ez nagy veszteség lett volna abban a helyzetben. Ekkor vetettem be először magamat játékos-tárgyalásokba. Utólag elmondták, hogy nekik nagyon fontos volt, hogy ott voltam, és alpolgármesteri szinten kezeltem, hogy maradjanak. A másik fontos dolog, hogy ha a játékos igénye és a klub anyagi lehetőségei között különbség volt, én minden esetben megszereztem a többletforrást.

A ténykedésem azonban ezen a szinten meg is állt, hiszen a Falconál és a Haladásnál is az volt a legfőbb elvem, hogy a szakmába senki se szólhasson bele. A Falco történetében egyébként egyszer történt olyan, hogy meccs után bementem az öltözőbe, amit pont az az ember hányt a szememre, aki rendszeresen teszi ezt. A Haladás esetében meccs előtt, meccs után sohasem voltam az öltözőben. Aki ismer, tudja, hogy én meccsre szurkolóként megyek, úgy is akarok viselkedni. Ez a helyet egyébként egy tipikus van rajta sapka, nincs rajta sapka eset, hiszen ha nem végeztem volna lelkiismeretesen, a lehetőségek szerint mindent megtéve a munkámat, akkor pedig azért támadtak volna. Egy biztos, meg lehet mutatni, hogyan lehet nálam jobban csinálni.

Az ellenzéki létről

- Az októberi közgyűlésen szintén Haladás és Falco ügyben vitatkoztak össze, akkor ugye kétszer 15 millió forintot kért a két klubcsapatnak.

- Mára egyértelműen látszik, hogy hiányzik az a 30 millió forint önkormányzati támogatás. Ezért is tartom haszontalannak Deéry eddigi munkáját, ugyanis júniusban még büszkén azt nyilatkozta, hogy amennyivel az önkormányzat kevesebb pénzt ad a Haladásnak, azt majd ő a kapcsolatait felhasználva kipótolja. De egyetlenegy forintot sem hozott a Haladásnak külső támogatótól nyár eleje óta. Egyetlenegy piros pontot tudok neki felírni: egy külföldi játékos érkezését hozzám hasonlóan segítette.



- Mit szól ahhoz, hogy Deéry Attilát többen a Falco jövendőbeli ügyvezetőjeként is emlegetik?

- Ezek szerint lesz még egy csapata, amely meccseire majd nem jár el...

- Végezetül egy utolsó kérdés. Ön 1998 és 2002 között már ült az ellenzék székében. Milyen érzés most újra ellenzéki képviselőként dolgozni? Rálát -e mondjuk a város napi ügyeire?

 - Természetesen igen, ami remélem sokaknak jó, sokaknak pedig rossz hír. Bár kikaptunk, de egy normálisan működő demokráciában ez már csak így természetes. Ám a megyei jogú városok sorában a harmadik legjobb eredményt értük el, megszereztük a mandátumok 25%-át. De ami a legfontosabb, hogy nagyon jó és hatékony csapata maradt a balliberális oldalnak Szombathelyen. Számomra pedig nem szokatlan az ellenzékiség, hiszen így kezdtem képviselői tevékenységemet 12 éve.

Tizenkét év alatt sok munkával elértem, hogy én legyek az MSZP frakcióvezetője, amit komoly megtiszteltetésként, egyben keserű örömként fogok fel. Négy éven keresztül nagyon aktívak leszünk, sokat fogunk dolgozni a célunkért: 2014-ben újra meg szeretnénk szerezni a szombathelyiek többségének bizalmát, újra vezetni szeretnénk a várost!

Forrás és képek: westindex.hu

Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://szombathelyifrakcio.blog.hu/api/trackback/id/tr882490350

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása